Ubytovanie v Prahe - hotely a penzióny v Prahe a okolí

Praha - informácia o meste

Praha, hlavné mesto Českej republiky, to nie je len zhon veľkomesta, ale aj história, kultúra a rad významných spoločenských udalostí.

Jednotlivé pražské časti sú bohaté na kultúrny život a preto si tu každý návštevník, ale aj obyvateľ, príde na svoje.

Pamiatky a kultúra v Prahe 1

V Prahe 1 je možné objavovať jednu z najvýznamnejších historických pamiatok, ku ktorým nepochybne patrí Pražský hrad, sídlo českých panovníkov. Pražský hrad, ktorý je zapísaný do zoznamu UNESCO, je komplexom budov rôznych architektonických slôh. V Prahe 1 byste nemali vynechať prehliadku katedrály sv. Víta, Staromestské námestie s radnicou alebo Pražský orloj z roku 1410, patriaci k najznámejším orlojom na svete. Centrum Prahy najlepšie spoznáte, ak sa vyberiete pešo a navštívite Starý židovský cintorín, alebo sa prejdete po Karlovom moste cez rieku Vltavu.

Kultúru v Prahe 1 zastupuje Národné múzeum s Národnou galériou, Divadlo Broadway a Národné divadlo, kde sa skvelo pobavíte.

Pamiatky a kultúra v Prahe 2

Praha 2 sa pýši historickým opevnením, Vyšehradom, s gotickým kostolom sv. Petra a Pavla, ktoré stoja za návštevu. Okrem Kotěrovej vily či domu bratov Čapkovcov je možné vidieť kláštor Emauzy na Karlovom námestí. Ak ste priaznivci divadelnej tvorby, je pre vás pripravená scéna Divadla na Vinohradoch.

Pamiatky a kultúra v Prahe 3

Typickou dominantou Žižkova v Prahe 3, je Žižkovský televízny vysielač, ktorý zaujme každého, kto sa do Prahy vypraví. Lezúce „Miminká“ od Davida Černého boli na vysielač umiestené v roku 2000. Pamätník národného oslobodenia je možné uvidieť na vrchu Vítkov, na ktorom 14.7. 1420 došlo k jednej z významných bitiek v husitských vojnách.

Ku kultúrnym akciám, konajúcim sa v Prahe 3 počas roku, patrí hudobný festival Pražská jeseň, ktorý má medzinárodnú účasť. Legendárne Žižkovské divadlo Járy Cimrmana vás pozýva na večer plný zábavy a humoru.

Pamiatky a kultúra v Prahe 4

Branický pivovar v neorenesančnom duchu s erbami, ktoré navrhoval Mikoláš Aleš, je možné obdivovať v Prahe 4. K historickým pamiatkam v Prahe 4 je možné zaradiť Chodovskú vodnú pevnosť s vnútorným nádvorím a tiež známy Barrandovský most. Množstvo divadiel, ktoré sa tu nachádzajú, upútajú turistov všetkých vekových kategórií. Herecké umenie predvedú profesionálni herci v Divadle Na Jezerce alebo v Branickom divadle. K medzinárodným tanečným a hudobným festivalom usporiadaným v Prahe 4 patrí Zlatá Praha, ktorá zaujme rozličnosťou hudobných žánrov.

Pamiatky a kultúra v Prahe 5

K historicky cenným stavbám v Prahe 5 sa zaraďuje letohrádok Portheimka Kiliána Ignáca Dienzenhofera. Pozornosť sa v Prahe 5 obracia k Zbraslavskému zámku, pôvodnému sídlu biskupa, alebo k Bertramke. Tu v roku 1787 žil W.A. Mozart, v dnešnej dobe sa v budove nachádza múzeum. Celoeurópska kulturná akcia, Dni európskeho dedičstva, sú spolu s hudobnou akciou Kultúra do ulíc, každoročne usporiadané v mestskej časti Praha 5. V septembri je možné sa zúčastniť Svätováclavských trhov a slávností, ktorých súčasťou je prehliadka dobových remesiel.

Pamiatky a kultúra v Prahe 6

Architektúru v Prahe 6 zastupuje pôvodne románsky Břevnovský kláštor, predstavujúci jednu z najcennejších stavieb v krajine. Letohrádok Hviezda, ktorý nájdete tiež v Prahe 6, vás príjemne prekvapí zalesnenou plochou, v ktorej sa nachádza.

Praha 6 ponúka okrem kultúry v Dejvickom divadle a Semafore aktívne trávenie voľného času v prírode, ktorá túto pražskú časť obklopuje. Navštívte povestnú Šárku, alebo sa prejdite cyklochodníčkami na Kozie chrbty.

Pamiatky a kultúra v Prahe 7

Trójský zámok, Botanická záhrada s tropickou expozíciou Fata Morgana, aj Zoologická záhrada, to sú miesta, ktoré sú neodmysliteľne späté s mestskou časťou Praha 7. Zámok v Tróji patrí k barokovým zámkom zo 17. storočia, ktorý si nechal postaviť gróf zo Šternberka. Prvá stavba v Čechách s montovanou konštrukciou, Priemyselný palác, patrí spolu s Křižíkovou fontánou k unikátnym stavbám nielen v Prahe 7.

Pamiatky a kultúra v Prahe 8

V Prahe 8 stojí baroková Invalidovňa, ktorá slúžila zmrzačeným a vyslúžilým vojakom. V pražskej Libni je možné navštíviť Libeňský zámok, ktorý sa v súčasnosti pýši renesančným charakterom. V tejto časti Prahy 8 sa tiež nachádza Libeňská synagóga, vodárenská veža, či Libeňský most. Z kultúry stojí za zmienku Múzeum, Hudobné divadlo Karlín, či Divadlo Pod Palmovkou s množstvom hereckých hviezd.

Pamiatky a kultúra v Prahe 9

Kostol sv. Václava v Prahe 9 bol podľa legendy postavený na mieste, kadiaľ prechádzal pohrebný sprievod s pozostatkami zavraždeného sv. Václava. Románska stavba bola prestavaná do gotického štýlu a neskôr pribudli aj prvky renesančné. Praha 9 je známa usporadúvaním kultúrnych a spoločenských akcií v O2 Aréne, ktoré sa oplatí navštíviť a zažiť tak neopakovateľné okamihy napríklad pri hudobných koncertoch svetových hviezd.

Pamiatky a kultúra v Prahe 10

Do Prahy 10, ktorá je okrajovou časťou hlavného mesta, sa chodí za prehliadkou Vršovického zámku, zvaného Rangherka, kde boli vyhradené siene pre pestovanie priadky morušovej. Z kultúrnych pamiatok v pražskej časti 10 stojí za zmienku významná pamiatka, Trmalova vila, od architekta Jana Kotěry. Medzi divadelné spolky v Prahe 10 patrí Strašnické divadlo, z galérií je možné zavítať do Galérie DESET – Waldesovho múzea.

 

Pre aktívnych, ale bárs aj rekreačných športovcov, ponúka Praha nepreberné množstvo športových aktivít, ktoré je možné skĺbiť s pracovným rozvrhom. Pokiaľ ide o tvorivé osobnosti, aj tie tu nájdu zdroje pre svoju kreatívnu činnosť.

Praha a okolie

Vďaka svojej rozlohe a krajinnej rozmanitosti ponúka okolie Prahy ďalšie zdroje zábavy. Vypraviť sa môžete do blízkeho okolia zámku Veltrusy, na Kokořín, či obľúbený hrad Karlštejn. Pre obdivovateľov prírody je vhodnou lokalitou CHKO Křivoklátsko či Koněpruské jaskyne.